Dutkai a személyiségről

 

/Ez a megállapítás szintén részét képezi a Dutkai féle piramis elméletnek mely, mint tudjuk az ember természeti környezete átalakításának emberi strukturális vonatkozásaival foglalkozik, s mint ilyen modell értékű./



A személyiség csupán motivál, de nem meghatároz.

A struktúra a meghatározó.

A struktúra választja ki a rendelkezésére álló, számára elérhető személy- /személyek/ közül azt-/azokat/- aki- /akik/ személyiség jegyeik alapján számára leginkább megfelelő-/megfelelőek/.
/Jókor jó időben jó helyen volt./
Például az amerikai elnökválasztás: /anélkül, hogy mélyebben elemeznénk az amerikai választási rendszer sajátosságait,- az egyik ilyen, hogy közvetlen népszavazás útján történik az elnök megválasztása. /

A két nagy párt: demokrata, republikánus elnökjelöltjei országos előválasztási kampányon versengenek a szavazatokért. Mindkét párt több elnök jelöltet is indít. Majd a pártok a legtöbb szavazatot szerzett jelöltek közöl, az elnök jelölő kongresszuson, véglegesítik elnökjelöltjüket. A továbbiakban a párt tagjai és szimpatizánsai egységesen támogatják, illetve szavaznak rá az országos választáson. Az országos választáson már csak a két párt 1-1 jelöltjére leadott szavazatok döntik el, hogy a demokrata, vagy a republikánus párt által jelölt elnök lesz-e az ország elnöke.

A fenti leírásból is látszik, hogy az elnökjelöltek megszemélyesítik egyben a pártjuk által képviselt értékrendet, és ennek az eltérő értékrendnek megfelelően annak markáns megjelenítőjeként kívánják a választók szavazatait, bizalmát megnyerni.
Az amerikai elnökválasztás másik érdekessége, hogy a jelöltek választási kampányukhoz pénzügyi támogatókat is szervezhetnek a kampány kiadások fedezésére.

Ebből a szempontból különösen érdekes, a legutóbbi elnökválasztáson győztes Barakk Obama kampány költségének jelentős részét képezték az egyéni felajánlások. Az interneten keresztül a kis összegű, de nagyszámú adományok minden korábbinál nagyobb költségrészt fedeztek. A kampány finanszírozás kapcsán már gazdasági érdekek is megjelenítődhetnek
Ugyancsak külön érdekessége az utóbbi elnökválasztásnak, hogy a korábbi elnökökkel szemben először választottak az amerikaiak olyan elnököt, akinek elődei részben Afrikából származnak .
Így Obama személyén keresztül is nyomon követhető az a társadalmi, mentalitásbeli változás, amelyet Martin Lutner King polgárjogi békeharcos fogalmazott meg a 60-as években, mint elérendő célt vagy kívánságot: a van egy álmom című híres beszédében.